Buty tekstylne – nie tylko sportowe

www.archivorthodoxy.org

Wśród materiałów, które są na dużą skalę wykorzystywane do produkcji butów nie sposób pominąć szeroko rozumianych tekstyliów. Są one ciekawym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na produkcję obuwia lekkiego i bardzo wygodnego.

Dlatego właśnie po rozwiązanie to sięga się w przypadku butów o charakterze sportowym. Świetnie znane są modele do biegania, które w zdecydowanej większości powstają właśnie z tkanin.

Oddychający mesh zapewnia doskonałą wentylację stopom biegaczy, co spotyka się z ich entuzjazmem. Tekstylia wykorzystywane w obuwnictwie najczęściej są tkaninami sztucznymi, co nie oznacza, że jest tak zawsze.

Znajdziemy chociażby modele trampek czy butów żeglarskich, w których wykorzystano bawełnę lub len – zwykle poddane impregnacji zwiększającej ich odporność na uszkodzenia oraz podatność na wchłanianie wody. Mieszanki na przykład bawełny czy poliestru także nie są rzadkim rozwiązaniem.

Odpowiednio dobrane materiały zapewniają butom trwałość, a ich użytkownikom komfort. Zdecydowana większość damskich oraz męskich tenisówek jest oprócz podeszwy w całości wykonana z tkaniny.

Jej niezbyt gruba warstwa gwarantuje przepływ powietrza i sprawia, że wygoda noszenia takiego obuwia jest bardzo wysoka. Oczywiście szalenie ważne jest odszycie i wykończenie butów – szczególnie w ich wewnętrznej części.

Chodzi o to, aby źle wykończone łączenia nie urażały stóp i palców w trakcie noszenia. Jest to niestety dość częsta przypadłość tańszych tenisówek, jakich w sprzedaży znajduje się dziś bardzo wiele.