Buty tekstylne – nie tylko sportowe

Wśród materiałów, które są na dużą skalę wykorzystywane do produkcji butów nie sposób pominąć szeroko rozumianych tekstyliów. Są one ciekawym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na produkcję obuwia lekkiego i bardzo wygodnego.

Dlatego właśnie po rozwiązanie to sięga się w przypadku butów o charakterze sportowym. Świetnie znane są modele do biegania, które w zdecydowanej większości powstają właśnie z tkanin.

Oddychający mesh zapewnia doskonałą wentylację stopom biegaczy, co spotyka się z ich entuzjazmem. Tekstylia wykorzystywane w obuwnictwie najczęściej są tkaninami sztucznymi, co nie oznacza, że jest tak zawsze.

Znajdziemy chociażby modele trampek czy butów żeglarskich, w których wykorzystano bawełnę lub len – zwykle poddane impregnacji zwiększającej ich odporność na uszkodzenia oraz podatność na wchłanianie wody. Mieszanki na przykład bawełny czy poliestru także nie są rzadkim rozwiązaniem.

Odpowiednio dobrane materiały zapewniają butom trwałość, a ich użytkownikom komfort. Zdecydowana większość damskich oraz męskich tenisówek jest oprócz podeszwy w całości wykonana z tkaniny.

Jej niezbyt gruba warstwa gwarantuje przepływ powietrza i sprawia, że wygoda noszenia takiego obuwia jest bardzo wysoka. Oczywiście szalenie ważne jest odszycie i wykończenie butów – szczególnie w ich wewnętrznej części.

Chodzi o to, aby źle wykończone łączenia nie urażały stóp i palców w trakcie noszenia. Jest to niestety dość częsta przypadłość tańszych tenisówek, jakich w sprzedaży znajduje się dziś bardzo wiele.