Niskie temperatury za oknami nie sprzyjają chodzeniu w obuwiu relatywnie lekkim. Półbuty mogą okazać się niewystarczające, nawet jeśli posiadają ocieplaną warstwę. Zapewni ona bowiem komfort termiczny spodniej części stopy, ale powyżej kostki będziemy odczuwać naprawdę nieprzyjemny chłód. Dlatego lepiej jest pod kątem zimy nabyć obuwie z wyżej zachodzącą cholewą. Prym w tym względzie wiodą kozaki, wśród których wyróżniamy zarówno modele damskie, jak i męskie. Jest wiele powodów, aby właśnie po nie sięgnąć i można je znaleźć w miejscu, gdzie mamy stylowy wieszak do przedpokoju.

Obecnie w zasadzie każdy liczący się producent obuwia ma w swojej ofercie kozaki. Różnią się kolorami, wzornictwem oraz zastosowanymi przez wytwórcę technologiami. Najbardziej cenione są kozaki skórzane, ale oczywiście te ze skór ekologicznych również mogą cechować się wysoką jakością. Warstwa ocieplenia to najczęściej poliestrowy lub wełniany puch. Rośnie również grupa butów z ociepleniem polarowym. Poza kozakami znajdziemy też wiele innych przykładów obuwia zimowego.

Trapery są popularne od lat. Cenią je przede wszystkim mężczyźni, aczkolwiek daje się również wskazać wersje damskie. Poza tym w zimie bardzo dobrze sprawdzą się także niektóre warianty butów trekkingowych oraz wojskowych. Te ostatnie zyskują uznanie głównie wśród miłośników militariów, ale są powody praktyczne, by po nie sięgać. Zwykle bowiem cechują się dużą wytrzymałością i użyciem wysokiej jakości materiałów zgodnych z wojskową specyfikacją. Z tego względu łatwiej zaakceptować ich mniej stylowy i raczej toporny design.