Walory modeli skórzanych

Swoistą elitę wśród butów dowolnego typu stanowią modele wykonane ze skóry naturalnej. Jest ona szeroko rozpowszechniona w obuwnictwie już od wielu lat. Pierwsze ekskluzywne buty robione na zamówienie były zawsze skórzane, co w dużej mierze przesądzało o ich wysokiej cenie. Naturalny materiał jest trudniejszy do pozyskania i jest go mniej, w związku z czym buty automatycznie muszą być droższe.

To nie zmieniło się do dziś, choć istnieje spore zróżnicowanie w materii jakości skór używanych przez konkretne zakłady. W tak zwanych dyskontach obuwniczych coraz łatwiej dostać buty wykonane ze skóry, w tym nawet szyte ręcznie. Należą one do najdroższych w tego rodzaju sklepach, jednak w dalszym ciągu są zdecydowanie tańsze aniżeli obuwie skórzane w renomowanych salonach. Z czego to wynika? Są to buty niższej jakości, wykonane może nie tyle mniej starannie, ile z dużo słabszych jakościowo materiałów.

Skórka w takich butach jest zazwyczaj bardzo cienka i tym samym w dużo większym stopniu narażona na uszkodzenia mechaniczne. Plusem skórzanych butów jest to, że lepiej „oddychają”, aczkolwiek zwykle stosuje się na nich środki impregnujące, które blokują pory skóry. W tym momencie tracą one ten walor, aczkolwiek nie zawsze. Przykładowo skórzane mokasyny noszone latem na bosą stopę powinny być wolne od impregnacji, aby wspomagać funkcję naturalnej wentylacji.

Z pewnością but skórzany uchodzi za bardziej stylowy i prestiżowy, aczkolwiek wiele osób rezygnuje z nich świadomie ze względu na prawidła ekologii.

www.eurohockey.pl